Aydın Tesisat

Mutfak Lavabo Tıkanıklığı Açma Yöntemleri

Mutfaklar, gün içerisinde en çok vakit geçirilen alanlardan biridir. Sabah saatlerinde kahvaltı ile başlayan işler akşama kadar ilerlemekte ve bu süreçte en çok kullanılan yer de lavabolar olmaktadır. Lavaboların bu kadar yoğun kullanılırken ortama kötü kokular yayması bu alanın kullanım konforunu da son derece düşürecektir.

Koku tepmesi, lavabonun tıkandığını anlamamız için bize verilen bir işarettir aslında. Zaman içerisinde çeşitli sebeplerden tıkanan mutfak giderleri sürekli olarak odaya doğru kokuyu teper. Giderlerden sürekli olarak kötü kokular gelmeye, lavabodaki su bir türlü gidememeye başlar. Bu durumda neler yapabiliriz? Gider tıkanıklıklarını nasıl açabiliriz? Gelin birlikte inceleyelim

Öncelikle ilk aşamada şunu belirterek başlamak gerekir. gider tıkanıklıkları hangi aşamada olursa olsun en doğru çözümü profesyonel bir tıkanıklık açma uzmanı tesisat firmasında aramak gerekir. Evde uygulayacağımız yöntemler tıkanıklığın daha da zorlu bir hale dönüşmesine sebep olabilir. Bu uyarıyı göz önünde bulundurarak aşağıda bahsedeceğimiz yöntemleri deneyebilirsiniz. 

Sirke ve Karbonat Yöntemi

Tıkanıklık sorunlarında akla gelen ilk savaşçılardan biri de şüphesin sirke ve karbonattır. Bu yöntemi uygulamak da oldukça kolaydır. Elinize aldığınız bir paket karbonatı gidere dökün ve ardından da döktüğünüz karbonat kadar sirkeyi de üzerine boşaltın. Birbiriyle etkileşime giren bu iki madde ortaya çıkardığı etki ile tıkanıklığın açılmasına yardım edecektir.

Mutfak giderlerinde tıkanıklık anında pompa kullanmak da oldukça önemlidir. Kullandığınız yöntemler dışında pompa ile uygulama yapmak da çok işinize yarayacaktır.

Sirke ve Tuz Yöntemi

Sirkenin asit değeri, tıkanıklığa sebep olan yemek kalıntıları, yağ birikintileri üzerinde oldukça etkilidir. Yarım bardak tuzu döktüğünüz lavaboya ardından yarım bardak da sirke döküp bekleyin. Bu sayede yine çok güçlü olmayan tıkanıklıklar açılacaktır.